WAKEBOARDING

Kdo, kdy a kde vymyslel wakeboarding?

Tyto tři otázky, které se vztahují na vývoj wakeboardingu, nemohou být přesně zodpovězeny. Z jakého důvodu? Především proto, že se tento sport vyvíjel z mnoha různých forem a na různých místech.

V současnosti jde však o jeden z nejrychleji se rozvíjejících vodních sportů v Americe. V posledním desetiletí byl surfing nejoblíbenějším plážovým sportem. Během tohoto období si historikové vzpomínají na surfaře, kteří jezdili za člunem taženi lanem, nebo dokonce podél pobřeží taženi za autem. Od té doby se začala používat kratší prkna. V roce 1985 surfař ze San Diega Tony Finn vyvinul skurfel – něco mezi vodními lyžemi a surfovým prknem. Skurfel vypadal jako malé surfové prkno tažené za lodí, na kterém jezdec předváděl své umění na vlnách. Tento surfový styl vyvolává představu snowboardingu a skateboardingu s trochou vodního lyžování. Jezdci stáli kdekoli na ploše prkna, na kterém nebyly žádné držáky ani žádné vázání. V létě 1985, Mike a Mark Pascoe dva windsurfingový přátelé Tonnyho Finna, upevnili na Tonnyho skurfel jeden pár držáků na chodidla. Význam těchto držáků byl pro vývoj wakeboardingu rozhodující. Právě díky nim začala velká éra wakeboardingu. Tento sport se velmi podobal freeboardingu a skurfařům dával něco více než surfing a mnohem více než vodní lyžování. Ježdění bylo více dynamické a uvolněné. Koncem desetiletí se Tonnyho Skurfel stal více známým a populárním. První Skurfel champinships byl přenášen televizí ESPN již v roce 1990, přesto se však sport začal potýkat s jistými problémy. Nedostatek inovací a nové technologie začal vývoj velmi brzdit. Pouze zkušení a velmi silní jezdci byli schopni na Skurferu z hluboké vody startovat. Skurfer byl úzký a velmi nestabilní a tak jeho dostání na hladinu vyžadovalo nadměrnou energii. Toto období bylo pro sport dobou temna až do doby než byla technologie prkna vylepšena. Tato inovace způsobila, že sport, který dnes známe pod názvem wakeboarding, se stal masivním sportem. (několik let byl tento sport nazýván skiboardingem, ale jako konečný oficiální název se ujal wakeboarding). Nová technologie zjednodušila jezdcům vodní starty. Wakeboarding se stal přístupný pro každého od 4 – 80 let. Pokračovalo se v úpravách wakeboardu. Prkno mělo úzký profil a tvar jako slalomová lyže. Skluznice byla tvarovaná, byly na ní velké důlky, které rozbíjely vodu, dávaly jezdci větší pocit volnosti a umožňovaly měkčí přistání na hladině při doskoku. Úzký tvar, neutrální vodivost a tvarovaná skluznice byly hlavními rysy tohoto modelu.

Jak rostl zájem o tento sport byla i prkna stále dokonalejší. První wakeboardy navržené a vyrobené roku 1990 měly tvar surfového prkna se zřetelnou špičkou a koncem. Během období, kdy se tento tvar těšil oblibě, docházelo k mnoha průzkumům a zlepšování až byl vyroben „ twin tail“ – prkno se dvěma konci, na kterých byly upevněny ploutve – flosny. Tento souměrný tvar prkna se stal brzy nesmírně populární.
Světová asociace Wakeboardingu (WWA) je motorem tohoto sportu ve světě. Založil ji Jimmy Redmon, který je považován za „guru“ wakeboardingu v roce 1990. Je zodpovědný za vývoj pravidel a úprav, které musí zachovávat podstatu wakeboardingu v jeho současné formě. Sport začal být legitimní od roku 1992, když World Sports & Marketing (sportovní promoter a organizátor na Floridě) se rozhodl wakeboarding propagovat. Díky tomu mohli wakeboardaři začít soutěžit na profesionální úrovni a představit se v televizních přenosech na ESPN a později na ESPN2. V roce 1993 začal vycházet WakeBoarding Magazine publikovaný World publications. Éra wakebordingu rostla každým rokem, stejně jako sportovní magazín. Profesionální jezdci se mohou účastnit různých soutěží všude ve světě, včetně World Wakeboard Championships. Sportovní hry (X-Games) které v roce 1996 přenášela TV ESPN představily wakeboarding milionům divákům.

Vývoj wakeboardingu v České republice

S prvopočátky wakeboardingu začala malá skupinka nadšenců na Kamencovém jezeře u Chomutova za lyžařským vlekem v roce 1994. Od samého začátku provázely wakeboarding stejné problémy a potíže jako vodní lyžování v šedesátých letech minulého století. Nebyly vhodné tažné motorové čluny, nebyly wakeboardy ani další sportovní potřeby pro wakeboarding. První pokusy provozovaly M. Veselý a T. Charouz na doma dělaném prkně. Po neúspěšných pokusech, kdy vyrobené prkno připomínalo spíše ponorku než wakeboard zakoupili si skutečný wakeboard v zahraničí. Jejich sportovní výsledky se podstatně zlepšily. Jízdy za vlekem však nebylo to pravé. V souvislosti s tím začali hledat oddíl vodního lyžování s dobrým tažným člunem, do kterého by mohli vstoupit a jezdit wakeboarding za motorovým člunem. V roce 1995 navštívili areál vodního lyžování ve Skochovicích – T. Charouz, M. Veselý, M. Prokš, M. Cavina a J. Houžvík byli první wakeboardisté, kteří začali jezdit za člunem Supra.

V průběhu času se ukázalo, že ani lyžařská loď Supra není docela vhodná pro wakeboarding, neboť měla malou vlnu. Po generální opravě člunu Boesh se podmínky pro wakeboarding značně zlepšily a úroveň jezdců prudce stoupala.

Zároveň s růstem sportovní výkonnosti začala u wakeboardistů snaha o soutěžení v závodech. A byli to právě wakeboardisté, kteří v roce 1997 založili Českou wakeboardovou asociaci. Ta začala sdružovat wakeboardisty z celých Čech a Moravy a vytvořila podmínky pro soutěže ve wakeboardingu. Od roku 1998 pravidelně organizuje Český pohár a Mistrovství České republiky. Od roku 1999 M.Veselý jako prezident a L.Kos jako manažer CWA rozšiřují a propagují wakeboarding v ČR. Díky jejich úsilí se každý rok pořádá Český pohár a další akce spojené s wakeboardingem (exhibice, mez. závody, letní tréninkové kempy).

V roce 2002 vznikl v rámci ČSVL v Praze 1. Oficiální wakeboardový klub v ČR pod vedením L. Kosa a na Moravě vznikl Wakeboard Club Ostrava pod vedením M. Čecha. Vznikem nových oddílů jsou vytvářeny dobré předpoklady nejen pro rozšíření členské základny wakeboardingu, ale i pro zvyšování počtu závodů a další růst sportovní výkonnosti tohoto krásného sportu.

V roce 2003 Lubor Kos s Milošem Veselým zakoupili wakeboardový speciál MasterCraft X-Star, který patří mezi nejlepší lodě pro wakeboarding, o čemž svědčí, že za touto lodí se jezdí X Games a americká i evropská PRO Tour. Tímto počinem, který nemá zatím ČR obdoby, pomohli k dalšímu růstu výkonnosti jezdců a zdokonalování techniky.